تبلیغات
***جدایی را نمی خواستم خدا کرد، نمی دانم کدام ناکس دعا کرد***

کلیسای ننه مریم را در آذربایجان غربی ببینید

 

نویسنده:yashar azary


كلیسای «ننه مریم» را در آذربایجان ببینید

خبرگزاری فارس: استان آذربایجان غربی دارای جاذبه‌های متعدد فرهنگی، تاریخی و مذهبی است كه می‌توان از مهمترین جاذبه‌های این استان به كلیسای «ننه مریم» اشاره كرد. سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای این استان 30 مسیر گردشگری تعریف كرده است.
به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، استان آذربایجان غربی در شمال غربی ایران واقع شده و یكی از مناطق كوهستانی كشور به شمار می‌رود. و به لحاظ طبیعی در برگیرنده شورترین و بزرگ‌ترین دریاچه داخلی ایران و بزرگ‌ترین آبگیر دائمی آسیای غربی است.

یكی از مسیرهای گردشگری استان آذربایجان غربی، «ارومیه - روستای گل‌پرچین» است، زمان پیشنهادی برای این سفر تمام فصول سال است. از مهمترین جاذبه‌های این مسیر می‌توان به كلیسای ننه مریم، بازار قدیمی و سنتی ارومیه، كلیسای سیره، امامزاده بكشلو، بنای سه گنبد، مسجد جامع، تفرجگاه بند و سد شهر چای اشاره كرد. از محصولات و تولیدات این مسیر می‌توان نقل، بیدمشك، عرق بیدمشك، حلوای گردویی، صنایع دستی، مجسمه‌سازی، منبت‌كاری و معرق‌كاری را نام برد.

از دیگر مسیرهای این استان، «ارومیه - سواحل دریاچه» است كه زمان پیشنهادی برای این سفر نیز تمام فصول سال است. از مهمترین جاذبه‌های این مسیر، بندر گلمانخانه، جاده میانگذر شهید كلانتری، سواحل و جزایر دریاچه ارومیه، بازار سنتی ارومیه، كلیسای ننه مریم، یخچال قدیمی نه پله، كلیسای سیر، موزه تاریخی ارومیه، مسجد جامع، مسجد سردار و تفرجگاه بند لجن درمانی اشاره كرد.
روستاهای نمونه گردشگردی این استان شامل امامزاده بكشلو، باغچه چوق، بسطام، بند ارومیه، سوله دوگل، سهولان، شلماش، قره كلیسا، گورچین قلعه، مارمیشو و نصرت آباد تكاب است.

مسیر «ارومیه - دریاچه مارمیشو» نیز از مسیرهای گردشگری این استان محسوب می‌شود. مهمترین فصل سفر برای این مسیر، بهار، تابستان و پاییز است. از مهمترین جاذبه‌های این مسیر می‌توان از چشم اندازهای كوهستانی، روستاهای هدف گردشگری مارمیشو و رودخانه های خروشان یاد كرد. مهمترین محصولات این مسیر گردشگری، ماهی و عسل طبیعی مارمیشو است.

از دیگر مسیرهای این استان، «ارومیه - سرگور، ترگور» است و مهمترین فصل سفر در این مسیر گردشگری بهار، تابستان و پاییز است. چشم‌اندازهای كوهستانی، آبشارهای سوله‌دوكل، دریاچه كوه دالامپر و آبشار سلوك از جمله‌ جذابیت‌های این مسیر است. از محصولات عمده آن می‌توان به عسل، پشم و محصولات لبنی اشاره كرد.

«ارومیه - خوشاكو» مسیر دیگری برای گردشگری در آذربایجان غربی است كه مهمترین فصل برای این سفر فصل زمستان است. مهمترین جاذبه‌های گردشگری این مسیر روستاهای هدف گردشگری بند، سد شهر چای و پیست اسكی خوشاكو است. مهمترین محصولات این مسیر محصولات دریایی از جمله ماهی قزل‌آلا است.

مسیر «ارومیه - سلماس» یكی دیگر از مسیرهای گردشگری استان آذربایجان غربی است كه از جمله جاذبه‌های این مسیر كتیبه خان تخنی، گردنه قوشچی، آبگرم، حمام شیخ و كلیسای هفت وان است.

«ارومیه - باری» از دیگر مسیرهای این استان است كه از جمله جذابیت‌های این مسیر برای گردشگران روستای گولان، تپه عسگرآباد، كلیسای گولان، مجتمع گردشگری باری، باغات بادام و سواحل دریاچه ارومیه است.

استان آذربایجان غربی مسیری دیگری برای گردشگران دارد كه مسیر «باری - سلماس» است كه بهترین خط برای سفر در این مسیر بهار، تابستان و پاییز است. كتبیه‌های خان‌ تختی، منطقه گردشگری قره‌باغ، سواحل دریاچه ارومیه و حمام شیخ از جذابیت‌های این مسیر گردشگری به‌شمار می‌آید.

«سلماس- خوی» مسیر دیگر گردشگری در این استان است كه دارای جذابیت‌های چون پل خاتون، مزارع آفتابگردان، بازار تاریخی خوی، دروازه‌ بازار، مقبره شمس تبریزی، مسجد مطلب‌خاتون و تفرجگاه فیرورق برای گردشگران است.

یكی دیگر از مسیرهای این استان «خوی - قطور» است كه جذابیت‌های این مسیر نیز در پل قطور، آبگرم و چشم‌انداز كوهستانی آن است.

«خوی - چالدران» نیز از دیگر مسیرهای استان آذربایجان غربی برای گردشگران است كه از جمله جذابیت‌های این مسیر دشت چالدران، كاروانسرا، تفرجگاه فیرورق، مقبره سید صدرالدین و جاده زرآباد است.

یكی دیگر از مسیرهای گردشگری در این استان مسیر «خوی - قره‌ ضیاالدین» است كه این مسیر جذابیت‌هایی چون كلیسای سورپ سركیس، منطقه ابواغلی، منطقه حفاظت شده سراكان، بسطام، مسجد چورس و كوهستان‌های سر به فلك كشده برای گردشگران دارد.

«قره ضیاالدین - چالدران» مسیر دیگر گردشگری در این استان به شمار می‌رود كه جذابیت‌هایی چون دژ بسطام، قره كلیسا، آبگرم چالدران و مقبره سید صدرالدین را دارد.

یكی دیگر از مسیرهای گردشگری استان آذربایجان غربی «خوی - ماكو» است كه عمده محصولات این منطقه شامل گلیم‌بافی، قالی‌بافی و محصولات دامی كشاورزی است. این منطقه برای گردشگران جذابیت‌هایی چون منطقه حفاظت شده سراوان، آفتابگردان، باغچه چوق، عمارت كلاه‌فرنگی و كوه آرارات دارد.

«ماكو- پلدشت» مسیر دیگر گردشگری در این استان است كه جذابیت‌هایی چون مزارع پلدشت، رودخانه ارس و سد ارس را دارد.
یكی دیگر از مسیرها در این استان «ماكو - بازرگان» است كه از جمله جذابیت‌های آن كاخ‌ موزه، باغچه چوق، چشم‌انداز كوههای آرارات، چشم‌تریا و موزه بازرگان به شمار می‌رود.

«چالدران - ماكو» دیگر مسیر این استان است كه جذابیت‌هایی چون قره كلیسا، آبگرم شوط، ایل بلاغی، سه رهای هندوار، عمارت كلاه‌فرنگی، كاخ فرنگی و كاخ موزه باغچه چوق است.

«اشنویه - پیرانشهر» نیز از دیگر مسیرهای این استان برای گردشگران به شمار می‌رود كه از جذابیت‌‌های آن می‌توان به بازارچه مرزی، آبشار دلاوران، كوه حاج‌ابراهیم، مزارع كشاورزی و جنگل چكو اشاره كرد.

مسیر دیگر استان آذربایجان غربی برای گردشگران مسیر «اشنویه - نقده»‌ است كه جذابیت‌های آن برای گردشگران كوه قره‌داغ، نیزار كرده قیط میمند، موزه تاریخی نقده، تپه باستانی حسنلو، دشت نقده، رودخانه گدار و تالار شلدوز است.

«نقده - مهاباد» مسیر دیگر گردشگری در این استان است كه جذابیت‌های آن تالاب كانی برازان، آب معدنی شیخ معروف، غار فخریگاه، سنگ نوشته روفا، مسجد جامع مهاباد، مسجد رستم‌بیگ، غار سهولان و سد و دریاچه مهاباد است از جمله محصولات این منطقه جاجیم‌بافی و صنایع دستی است.

«مهاباد - میاندوآب» نیز یكی از مسیرهای معرفی شده برای گردشگران در این استان است كه جذابیت‌هایی چون غار فخریگاه، پل میرزارسول، سمینه‌رود، مسجد طاق، خانه حمیدی، رود زرینه‌رود و رود سمینه‌رود را دارا است.

یكی دیگر از مسیرهای گردشگری استان آذربایجان غربی مسیر «میاندوآب - باروق» است كه عمده محصولات در این منطقه محصولاتی سنتی، چاقوی بابا و صنایع دستی است و جذابیت‌های این مسیر برای گردشگران كوهپایه و چشمه‌ها و حمام باروق است.

«میاندوآب - شاهین‌دژ» مسیر دیگر گردشگری در استان است كه جذابیت‌هایی چون زرینه‌رود، چاخلاماز، خانه قاجاریه، حمام قپان، روستایی بی‌بی‌كندی و پارك داغلار باغی دارا است.

«شاهین‌دژ - تكاب» یكی دیگر از این مسیرها به شمار می‌رود كه جذابیت‌هایی چون تخت سلیمان، كوه بلقیس، آتشكده آذرگشپ، آبگرم احمدآباد و چمن متحرك چملی دارد.

یكی دیگر از مسیرهای گردشگری در استان آذربایجان غربی «میاندوآب - بوكان»‌ است كه جذابیت‌هایی چون قلعه سردار، مسجد حمامیان، مقبره بوراق سلطان، رودخانه سیمنه‌رود و سد نوروزلو را دارا است.

آخرین مسیری كه كه برای گردشگران در استان آذربایجان غربی معرفی می‌شود مسیر «بوكان - مهاباد» است. كه از جمله جذابیت‌هایی آن مقبره شیخ برهان، مسجد میرزارسول، غار فخریگاه و سد و دریایچه مهاباد است. عمده محصولات این منطقه نیز پوشاك كردی، عرق‌چین و صنایع دستی است.
گردشگران می‌توانند با استفاده از اطلاعات این مسیرها، مسیر سفر خود را تعیین كرده و به طور شخصی یا با تورهای گردشگری سفر خود را انجام دهند.
__________________